Známe nové jízdní řády vlaků ze Vsetína do Karlovic, Valašského Meziříčí či Bylnice

Známe nové jízdní řády vlaků ze Vsetína do Karlovic, Valašského Meziříčí či Bylnice

Rok 2019 bude pro dopravu na Vsetínsku rokem velkých změn. Od prosincové změny jízdních řádů se na část tratí poprvé dostane jiný dopravce než ČD, velká změna je také v očekávaném rozsahu spojů. Podívali jsme se za vás na návrhy jízdních řádů pro tratě ze Vsetína do Velkých Karlovic a pro trať z Hranic na Moravě do Horní Lidče a vybíráme pro vás nejzajímavější noviny. V článku najdete také odkazy na kompletní návrhy jízdních řádů.

Dokumenty s návrhem jízdních řádů najdete zde:

Jedná se pouze o návrhy, které nyní ještě prochází procesem připomínkování a teprve někdy v polovině roku zveřejní SŽDC jejich finální podobu. Je ale pravděpodobné, že finální změny už nebudou příliš velké.

Trať 282 Vsetín – Velké Karlovice a zpět

Novinku je, že vlaky budou jezdit v pracovní dny každou hodinu, o víkendech co dvě hodiny. Po většinu dne budou ze Vsetína odjíždět v X:36, tedy chvíli po půl. Tato pravidelnost se naruší až po sedmé hodině večerní, kdy se odliší časy odjezdů v pracovní dny a o víkendu.

Jistě nejzajímavější zprávou je posunutí odjezdu posledního vlaku ze Vsetína. V pracovní dny bude odjíždět do Karlovic ve 22:43, v sobotu a v neděli dokonce až 23.16. Tato zpráva jistě udělá radost těm, kdo navštěvují vsetínské hokejové zápasy nebo kulturní události – nyní se budou moci vrátit domů na Horní Vsacko pohodlně posledním večerním spojem.

Později bude vyjíždět i poslední vlak z Velkých Karlovic, o víkendu v 21:19 a v pracovní dny ve 22:14.

Už dříve jsme informovali, že na trati budou jezdit spoje firmy Arriva, která na ni plánuje nasadit moderní jednotky. Do roku 2022 by na některých svých spojích měla využívat revitalizované jednotky 845, které někteří cestující mohou znát ze spojů, které Arriva provozuje na trase z Prahy do Nitry na Slovensku. Od roku 2022 by pak všechny spoje měly být obsluhovány moderními jednotkami Alstom Lint 27 (jednovozová) a Alstom Lint 41 (dvouvozová) a také Stadler GTW (dvouvozová). Všechny by měli mít wifi. Více informací v tomto článku, včetně fotografií vlaků.

Trať 280 Hranice na Moravě – Horní Lideč

Páteřní spoje na této trati, směřující z Prahy na Vsetín a případně i dál do Žiliny budou jezdit ve stejném rozsahu jako nyní, tedy co dvě hodiny, s odjezdy chvíli před každou lichou hodinou. Na některé vlaky budou slovenské železnice nasazovat své nejnovější vozy, což je v malé míře děje už nyní.

Na expres s příjezdem z Prahy po 21 hodině bude navazovat osobní vlak do Horní Lidče a Bylnice, na vlak s příjezdem po 23 hodině pak tento přípoj bude pouze v sobotu, neděli a ve svátek, a zamíří jen do Střelné, s přípojem v Lidči do Valašských Klobouk.

V pracovní dny tedy poslední vlak směrem na Horní Lideč pojede v 22:41, o víkendech a svátcích ve 23:13.

Spěšné vlaky směrem na Hranice na Moravě a Přerov, které nyní odjíždí zhruba každou hodinu, budou v pracovní dny v ranní a odpolední špičce doplněny přímými vlaky z Bylnice do Rožnova, které budou jezdit cca v polovině času mezi současnými vlaky. Vlakové spojení do Valašského Meziříčí tak občané Vsetína získají každou půlhodinu, nově také budou mít přímé spojení do Rožnova pod Radhoštěm. Je jen škoda, že toto přímé spojení není plánováno na víkendy a svátky, kdy by mohlo mít směrem k Rožnovsku výletní potenciál.

Poslední vlak ze Vsetína do Valašského Meziříčí bude v pracovní dny odjíždět ve 23:36, o víkendech a svátcích ve 21:55. Opačným směrem, tedy z Valašského Meziříčí na Vsetín, pojede poslední vlak 23:32, a to denně.

Pro lidi ze Vsetína může být zajímavé značné rozšíření přímého spojení do Valašských Klobouk a do Bylnice. Zatímco doposud tímto směrem bylo po většinu dne nutné přestupovat, nově zavedené spoje umožní cestovat v ranní a odpolední špičce pracovních dní každou hodinu bez přestupu, po zbytek dne a o víkendu pak každé dvě hodiny. Pro víkendové výlety jsou zajímavé spoje s odjezdy ze Vsetína v 7:04 a v 9:24, které vás také dovezou do Klobouk a do Bylnice bez přestupu. Zpět se můžete vydat spoji s odjezdem z Bylnice v 17:40 nebo 19:59.

Spoje do Rožnova a Bylnice budou také provozovat moderní vlaky Arrivy, naopak spoje osobních a spěšných vlaků do Hranic na Moravě zůstanou v režii Českých drah a jejich jednotek 460. Stejně tak budou České dráhy nadále provozovat expresy do Prahy, naopak novinkou je nasazení vlaků Regiojet na spoje z Ostravy do Brna, které využívá také mnoho lidí z Valašska.