Video + komentář: První vsetínské zastupitelstvo (6.11.2014)

Video + komentář: První vsetínské zastupitelstvo (6.11.2014)

Jak jsme slíbili, přinášíme první z řady pravidelných reportáží z jednání zastupitelstva a také komentář čerstvého zastupitele Michala Berga. I z příštího jednání přineseme videozáznam, budeme se také snažit informovat prostřednictvím textového online přenosu. Po zvolení nového vedení města budeme usilovat o to, aby videopřenosy i záznamy vytvářelo město prostřednictvím pracovníků úřadu jako veřejnou službu svým občanům.

Obsah videa

  • úvodní formality
  • složení zastupitelského slibu
  • diskuse o formě volby starosty
  • 00:47:00 Dalibor Sedláček oznamuje, že se vzdává nominace na místostarostu
  • 1:03:20 Jaromír Kudlík oznamuje, že nebude kandidovat na žádnou funkci místostarosty
  • 1:04:04 Chybná volba starosty a omyl Stanislava Pavelce

Ve čtvrtek jsem spolu s kolegy složil slib zastupitele a začal tak naostro tuhle část mého života. Starostu jsme nezvolili, pan Čunek nedostal podporu od potřebného počtu zastupitelů a znovu se sejdeme 24. listopadu na druhý pokus. Jedinou novinkou pro další jednání je skutečnost, že se ambicí na funkci místostarosty veřejně vzdali pan Kudlík (ANO) a pan Sedláček (ČSSD).

Pocity? Myslím že jsme to zvládli dobře, byť to nebylo úplně jednoduché. Téměř polovina zastupitelů byla nováčky, přesto se začalo velmi z ostra a dovedu si představit, že některým méně oprsklým kolegům to mohlo způsobit nepříjemné pocity. Jistě, nemusíme spolu jezdit na adaptační pobyt jako noví spolužáci gymnázia, ale překvapilo mne, že před začátkem jednání nebyl ani prostor si se všemi potřást rukou a představit se.

Mám za sebou i první drobná vystoupení v roli zastupitele – jejich přínos k diskusi pak musí posoudit jiní. První se týkalo návrhu na veřejnou volbu starosty, druhé pak informace, že tzv. programové prohlášení koalice KDU/ANO/STAN, které jsme obdrželi v průběhu jednání, nemohu nijak podpořit. Důvodem je to, že jako Koalice pro otevřený Vsetín jsme se zavázali v koaliční smlouvě s Piráty všechna závažná rozhodnutí konzultovat, takže naše rozhodnutí nepodpořit pana Čunka na pozici starosty nemohlo být ani tímto předloženým materiálem změněno.

Piráti prosazují navíc věc, kterou nazývají „demokratické minimum“ – a v něm se mimo jiné píše, že „nepodpořím návrh, pokud všichni, kterých se týká, nedostali dostatek času se s ním seznámit“ a „podpořím jen návrh, se kterým jsem se seznámil a který jsem schopen obhájit.“ Což je dle mého názoru pravidlo, které by obecně měl dodržovat každý zastupitel a všem kolegům seznámení se s demokratickým minimem vřele doporučuji.

Následně nebyl tedy nikdo zvolen a po krátké pauze jsme se usnesli, že se znovu sejdeme 24. listopadu.

A nejdůležitější zjištění z úvodní schůze? Zjistil jsem, proč se vlastně před důležitými událostmi hraje hymna. Proč? Aby si člověk, který si do té situace dostal poprvé, měl alespoň pár vteřin na to, aby si uvědomil, co vše to znamená. Co vše tomu předcházelo a co jej ještě čeká. Stejně jako hokejista, který poprvé nastoupí za reprezentační tým, nebo voják, který přísahá po vstupu do služby.

Aniž bych chtěl tyto pozice srovnávat, jedno mají ty myšlenky při poslechu hymny společné – vědomí, že hodně úsilí, práce a těžkostí je za námi, ale ještě více před námi.

Díky, že stojíte při nás!

Michal Berg