Vsetínský rozpočet přijde o desítky milionů, zastaví se mnoho investic

Vsetínský rozpočet přijde o desítky milionů, zastaví se mnoho investic

Páteční hlasování sněmovny o daňovém balíčku přinese rozpočtům měst a obcí velké problémy. Celkově přijdou přibližně o 50 miliard korun. “Příjmy rozpočtu Vsetína se díky tomu sníží o desítky milionů korun. Při projednávání jeho návrhu na finančním výboru vyšlo najevo, že například na investice půjde jen zhruba polovina toho, co v předchozích letech,” uvedl zastupitel a člen finančního výboru Michal Berg (KOV).

Příjmy rozpočtů měst a obcí už v letošním roce snížila koronakrize. Vsetín tak už nyní musel šetřit a zmenšovat nebo odsouvat některé investice. “Pokud ekonomika klesá, je menší i výběr daní. Krize snížila ale například i očekávané příjmy z pokut nebo z nájmů městského majetku,” upřesnil Michal Berg. “Daňové změny, které v parlamentu schválili poslanci ANO, ODS, KSČM a SPD pak města připraví o další nezanedbatelné peníze,” dodal.

V návrhu rozpočtu Vsetína na rok 2021 je znatelné šetření jak na provozu, tak na investicích. “Odkládá se rekonstrukce povrchů Dolního náměstí nebo točna na Sychrově. Peníze budou jen na nejzákladnější údržbu a záchranu věcí, které doslova padají na hlavu,” upřesnil Michal Berg. Podle Koalice pro otevřený Vsetín  nová situace také odkládá jakékoli plány na změny centra města a městského úřadu. “To je snad jediné pozitivum, protože tyto plány nebyly dobře připravené a architektonické návrhy neodpovídaly potřebám Vsetína,” dodal Michal Berg.

Přesnou podobu rozpočtu bude zastupitelstvo schvalovat na svém prosincovém zasedání.