Michal Berg: Vsetín zamlčel milionové ztráty po krachu hokejové extraligy

Michal Berg: Vsetín zamlčel milionové ztráty po krachu hokejové extraligy

I sedm let po vyloučení vsetínského hokejového klubu z extraligy nese město Vsetín následky. Miliony investované do tehdejšího hokejového klubu už nikdy neuvidí, upozorňuje Michal Berg, vsetínský podnikatel a vydavatel knihy Fenomén Vsetín. Vysokým ztrátám i vyloučení z extraligy šlo přitom předejít.

Před dvěma lety jste přišel s nálezem slavných hokejových trofejí, které se považovaly za ztracené. Pokračovalo nějak vaše pátrání?
Trofeje jsou nyní už v bezpečí ve vitríně na Lapači. Ale kauza vyloučení z extraligy pokračovala až do loňského roku. Před rokem město prohrálo soud o náhradu škody, od kterého si někteří představitelé mnoho slibovali. Výsledkem je to, že Vsetín už nikdy miliony, které do extraligového hokeje dříve vložil, neuvidí.

Čím si vysvětlujete, že k tomu mohlo dojít?
V době extraligového hokeje vedení společnosti Vsetínská hokejová nikdo pořádně nekontroloval, pouze se do ní lily peníze. Město jako majitel naprosto selhalo, přestože jeho zástupci v dozorčí radě měli mít informace o naprostém zadlužení klubu a měli vyloučení z extraligy a následnému krachu předejít, například prodejem licence. Nedostatečná informovanost ale přetrvává i dodnes – vždyť informaci, že zmíněný soud skončil pro město neúspěšně a přišli jsme tak nejméně o 17 milionů, nikdo dodnes občanům nesdělil.

Co se s tím dá dělat?
Naprostým základem moderní radnice je situace, kdy město zveřejňuje všechny své smlouvy nebo přenosy ze zastupitelstva na internetu, aby si každý mohl cokoli dohledat. Klíčová je také komunikace, při které radnice nic nezamlčuje a umí se občany bavit. Kdyby radnice uměla projednávat svoje záměry s občany, nikdy by nevznikl paskvil v podobě náměstí Svobody. Otevřený dopis za jeho rekonstrukci přitom podepsalo 650 lidí za jediný den. Město by mělo aktivně těmto lidem vycházet vstříc. I proto kandiduji za Koalici pro oteřený Vsetín. Chceme tohle změnit.

Co považujete za další problémy Vsetína?
Jedním z nich je odliv mladých a vzdělaných lidí. Musíme se snažit, aby zde vznikla pracovní místa, která zde mladé lidi udrží. Je ale potřeba zajistit i další podmínky, aby zde lidé mohli založit rodinu: dostatečným počtem míst ve školkách, čistým životním prostředím nebo nabídkou kultury a sportu. Musíme podporovat i zakládání místních firem, lepší podmínky pro místní zemědělce a řemeslníky.

Není to ale jen pro mladé? Vě městě přece žíje i starší generace…
Samozřejmě že město musí reagovat na to, že se lidé dožívají čím dál vyššího věku. Myslím že je velmi důležité vytvářet takové podmínky, které všem umožní aktivní stáří v bezpečném prostředí, dostatečné sociální služby a dostupnou zdravotní péči. Myslím že více pozornosti si zaslouží například prostředí vsetínské LDN, která není pro nikoho, kdo zde musí pobývat, příliš příjemným místem.

Souvisí s tím ale také odstraňování bariér ve městě – zejména handicapovaní, ale i senioři nebo maminky s kočárky si zaslouží, aby se konečně rekonstruovalo vsetínské nádraží a lidé mohli bezpečně jezdit vlakem. Současný stav nádraží je neudržitelný a o rekonstrukci se deset let jen mluví.

Proč se jako úspěšný podnikatel chcete zabývat politikou?
Mým vzorem je bezesporu Josef Sousedík, úspěšný továrník a také prvorepublikový starosta Vsetína. Stejně jako on bych rád, aby měli slušné živobytí nejen lidé v naší firmě, ale v celém Vsetíně, a aby u nás  správa města fungovala lépe. Moje firma, která se věnuje tvorbě internetových projektů a informačních systémů, navíc nepůsobí v žádných veřejných zakázkách a je na místním prostředí Vsetína naprosto nezávislá. Nejsem tak v žádném střetu zájmů.

Na naší kandidátce Koalice pro otevřený Vsetín ale máme i zastupce dalších profesí: lékaře, učitele nebo zkušené pracovníky neziskových organizací. Jsem přesvědčen, že můžeme přinést Vsetínu tolik potřebnou novou energii, nápady a zkušenosti.

Michal Berg (34)
Pochází z Opavy, na Vsetíně se oženil a žije zde přes deset let. Už na vysoké škole založil firmu eSports.cz, která vytváří internetové stránky a informační systémy pro klienty z celé Evropy. Je spoluzakladatelem sdružení Vsetínské fórum, působí také jako expert na otevřená data a přístup k informacím. Více informací na www.michalberg.cz

Naši kand

idáti | Hlavní body programu