Více než 20 % dětí, které rodiče na Vsetíně přihlásili do školky, nebylo letos přijato.

„Vsetínská radnice vydala zprávu, že v letošním roce kapacita mateřských škol dostačuje požadavkům rodičů. To ale není pravda, hned 39 dětí přijato nebylo. Radnice totiž počítá jen přihlášky dětí starších 3 let, nikoli všech, které rodiče do školky přihlásili,“ uvedl zastupitel Michal Berg z Koalice pro otevřený Vsetín.

Podle výsledků zápisu by do školky mělo v září nastoupit 196 dětí. Na dalších 39 se ale nedostalo. „Jedná se o 8 dětí, které se narodily na konci roku 2019, a dalších 31 dětí, které se narodily v roce 2020,“ upřesňuje Michal Berg. „Celkem se tak nedostalo na dalších téměř 20 % dětí,“ dodal.

Situaci komplikuje i fakt, že za každé dítě mladší tří let musí v klasické školce ředitelky snížit počet dětí o dvě, což snižuje celkový počet míst. „Řešením jsou dětské skupiny, na které je navíc nyní možné získat dotace od státu až ve stoprocentní výši. Město by jich mělo zřídit tolik, aby se dostalo na všechny zájemce,“ uvedl Michal Berg.

Aktuálně se plánují dvě dětské skupiny pro 24 dětí, ale ani tato kapacita nebude dostačující. „I poté co se tyto skupiny zřídí, by stále zůstalo 15 rodin, na které by se s místem nedostalo,“ dodal Michal Berg.

Jako Koalice pro otevřený Vsetín chceme podporovat rodiny. A dostatek míst ve školkách je pro rodiny s malými dětmi zásadní podpora.