Vala chce koupit budovu okresního úřadu a pak ji zbourat. Nepřijatelné, říká Milan Chlápek

Zastupitelé města obdrželi nabídku Jaroslava Valy na odkup budovy bývalého okresního úřadu. Jeho záměrem je budovu zbourat a na místě vybudovat podzemní parkoviště pro 110 aut, byty, pečovatelský dům pro seniory a občanskou vybavenost. 

“Pro nás je bourání této budovy nepřijatelné. Ve světě se podobně cenné domy modernizují a opravují, ale se zachováním svého genia loci. Na Vsetíně máme jen několik málo cenných budov tohoto druhu a navrhovat její zbourání je novodobé sebestředné barbarství,” uvedl zastupitel za Koalici pro otevřený Vsetín a architekt Milan Chlápek.

Nabídka pana Valy reagovala na záměr využití budovy okresního úřadu jako školní budovy pro Kostka školu. “Vzhledem k tomu, že stále není známo, za jakých podmínek by chtěl budovu okresního úřadu pro svůj záměr využití jako školní budovy odkoupit pan Kostka, a vzhledem k tomu, že současné zastupitelstvo za několik dnů končí své volební období, zdaleka nejlepší by bylo nechat rozhodnutí o budoucnosti tak důležité budovy na dobu po volbách,” komentoval situaci Michal Berg z Koalice pro otevřený Vsetín. 

Funkcionalistickou budovu okresního úřadu navrhl v roce 1935 architekt Ludvík Hilgert, který je autorem i dalších známých vsetínských domů, jako je budova bývalé Komerční banky a obchodu Rodinger na Dolním náměstí nebo mateřské školy Kobzáňova. Budova má kromě architektonických hodnot také pro Vsetín historický význam, během výslechu gestapa zde byl zastřelen vynálezce a bývalý starosta města Josef Sousedík.

Současná podoba
Podoba z roku 1935