Chceme ulice Vsetína bez jedovatého roundupu

Chceme ulice Vsetína bez jedovatého roundupu

Glyfosát, který je obsažen v prostředcích jako roundup a který se používá pro úklid veřejných chodníků a ulic proti plevelu, představuje velké riziko pro zdraví občanů. Podobně jako jiná města, i město Vsetín by mělo přestat používat tyto nebezpečné chemikálie používat a plevel likvidovat ekologicky. Pomůže to zdraví jak lidí, tak psů.

Debata, jestli celosvětově nejrozšířenější hubič plevele roundup škodí člověku a má karcinogenní účinky, nabrala na závažnosti poté, co bývalý školník Dewayne Johnson vyhrál v první instanci spor s firmou Monsanto. Ta tento totální herbicid vyrábí. Američan několikrát ročně aplikoval roundup na pozemcích školy a soud potvrdil, že kontakt s přípravkem přispěl k jeho onemocnění rakovinou lymfatických uzlin.

Podle informací Technických služeb se na Vsetíně ročně použije na veřejné prostranství, chodníky, okraje komunikací, památníky, kolem mobiliáře ve městě, areál hřbitova a organizací města cca 25 litrů přípravků RoundUp a 2 litry přípravku BOFIX. V letošním roce bylo množství chemikálií výrazně menší (naposledy v květnu), protože technické služby nyní provádí odstraňování plevele na nejpostiženějších místech mechanicky pracovními silami z řad veřejně prospěšných prací. Trvání účinku odškrábání plevele z povrchu ploch není tak dlouhé jako u chemického odstranění, ale tento posun v situaci je velmi žádoucí.

Některá města, například Mělník, Louny nebo Nový Jičín, už začínají od používání nebezpečné chemikálie odstupovat. Náhradou je obvykle stroj, který umožňuje hubit plevel prostřednictvím nezávadné horké vody. Tento stroj je navíc možné využít i na pečlivé čištění městských ploch od žvýkaček, mastných skvrn a dalších nečistot. Koalice pro otevřený Vsetín bude požadovat, aby se v rozpočtu města našly peníze na nákup takového stroje a ulice tak byly bez chemie.

Podívejte se na video z Nového Jičína, který takový stroj pořídil.