Sportovní dotace pod lupou

Sportovní dotace pod lupou

Minulý týden jsme vás informovali o možnosti nově nahlédnout do žádosti o podporu sportovní a kulturní činnosti. Tentokrát jsme se zaměřili již konkrétněji a pročetli za vás, na co by měly jít granty ve sportu. Spolupracovník KOV a člen komise investiční Radek Hladký dal do přehledné tabulky náklady na sportování mládeže všech spolků a klubů a výše jejich finančních požadavků.

Z cifer vyplývá několik zajímavých skutečností, například nepoměr sportujících ženských hokejistek, kdy jen mizivá část pochází ze Vsetína. Odkryto je také kompletní financování hokejového klubu nebo výše ročního vstupného fotbalového hřiště na Tyršově.

Tabulku i s komentáři najdete zde

Ve druhém příspěvků pak Radek Hladký navrhuje nový systém řešení sportovních dotací, který trápí město již roky a v roce 2015 se dokonce probojoval do TOP 10 problémů města. Nový systém by měl více upřednostnit sportování mládeže a zároveň zajistit pokrytí nákladů na nájemné pro všechny či drtivou většinu žadatelů. Větší podporu by také dostaly kluby, kde sportují mladí Vsetíňané.

„Nový systém by měl více podpořit jakékoli sportování mládeže bez ohledu na ‚prioritní‘ sporty a zároveň zajistit pokrytí nákladů na nájemné pro všechny či drtivou většinu žadatelů,“ okomentoval návrh zástupce KOV ve sportovní komisi Radek Fojtík.

„Zda si rodič pro své dítě vybere nákladnější či levnější sport je jen na něm. Musí se ale na takovém rozhodnutí podílet i finančně. Proč by měl být například lední hokej nebo tenis pro rodiče finančně stejně náročný jako třeba florbal nebo stolní tenis, když náklady na první dva jsou mnohem vyšší. Nehledě na to, že atraktivní dražší sporty mají mnohem více možností získat si prostředky odjinud. Například díky příjmům z reklamy, přestupy hráčů, financemi od sportovních svazů atd. Město tu není podle nás od toho aby dělalo z drahého sportu levný jen proto, že vlastní sportoviště. Má jen zajistit podmínky aby se dalo v daném místě dle možností sportovat,“ doplnil Fojtík.

Nový návrh na rozdělení dotací naleznete zde

Příště se podíváme na zoubek kulturním dotacím, které trápí snad ještě větší nešvary.