S prací radnice je spokojena pouze třetina Vsetíňáků

S prací radnice je spokojena pouze třetina Vsetíňáků

S činností vsetínské radnice a s mírou její otevřenosti vůči občanům je spokojena pouze třetina obyvatel Vsetína. Alespoň to vyplývá z průzkumu kvality života ve městě, který provedla Koalice pro otevřený Vsetín, sdružení nezávislých kandidátů ze spolku Vsetínské fórum, Strany zelených a Pirátů. „Průzkum se uskutečnil na vzorku 200 obyvatel metodou takzvaného kvótního výběru. Ten co nejvěrněji kopíruje demografické charakteristiky dané populace,“ upřesňuje David Kopecký, student Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Brno a kandidát do zastupitelstva, který se na zpracování dotazníku podílel.

Oslovení byli požádáni, aby nejprve oznámkovali vedení města jako ve škole. „Přijatelnou známku, tedy jedničku a dvojku, se rozhodlo udělit pouze 33 % dotázaných,“ uvedl David Kopecký. Největší část oslovených občanů – celých 45 % – hodnotí činnost radnice jako průměrnou, tedy na trojku. Nelichotivou čtverku udělilo 17 %, u 4 % občanů jejich politici propadli. Nejlépe se radnice zapsala u obyvatel Rybníků, Sychrova a centra města, suverénně nejhůře pak vyšli u obyvatel Trávníků.

Oslovení také měli za úkol uvést, jaké největší problémy města Vsetína, případně čtvrti ve které bydlí, sami pociťují. „Lidé si nejčastěji stěžovali na nedostatek sportovního, kulturního a volnočasového vyžití, vysokou nezaměstnanost, neutěšený stav vsetínského nádraží či chátrající městské budovy,“ uvedl David Kopecký. Množství respondentů také pálily potíže s parkováním, především v centru města, na Jasence a na Sychrově. „Téměř třetina oslovených vnímá jako problematické také soužití s Romy, přestože jim obvykle činilo potíže tento problém konkretizovat,“ dodal David Kopecký.

Co se týče jednotlivých částí města, lidem chybí zejména pořádná dětská hřiště, to hlavně v centru, na Hrbové, v Luhu a Rokytnici. Lidé z Červenky a Hrbové láli na špatné autobusové spojení se zbytek města; obyvatelům Rybníků, Rokytnice a Ohrady zase vadí také nadměrný hluk a prašnost. Na Horním Městě a v Rokytnici se potýkají s nedostatkem obchodů, na Ohradě by chtěli něco dělat se zanedbaným sportovním stadionem. Trávníky zase trápí vandalismus.

Oslovení si také měli přát něco pro Vsetín. Nejčastějším přáním  bylo více kultury, adekvátní sportoviště, hezké místo pro relaxaci s dětmi a více drobných obchodů v centru, včetně obchodu pro kutily.

Z průzkumu také vyplývá, že letošní komunální volby zřejmě potáhnou: svou účast zvažuje nadprůměrných 61 % občanů.