Off
View Post
Podpora elektromobility

Podpora elektromobility

Valašsko je kopcovité  a ne každý to všude zvládne na běžném kole 🚲. Zejména starší lidé dnes začínají objevovat kouzlo elektrokola. Chceme proto podporovat elektromobilitu. Jak?

• Zřizováním dalších nabíjecích stojanů – jak v centru, tak v místech, kam míří hodně lidí, včetně turistů. Stojany musí mít provoz nonstop.
• Podporou půjčování elektrokol – ať už v městské půjčovně, nebo u soukromého provozovatele.
• Zvlášť senioři, ale i rodiče nebo další ocení elektrická nákladní (kargo) kola. Ty jsou vhodné pro převoz nákupu, nákladu nebo dětí.
• Využíváním elektrokol v městských firmách a na úřadech. Radnice musí jít přeci příkladem.
• Rozvojem cyklostezek, cyklopruhů a bezpečných stojanů na kola. Cyklistickou infrastrukturu využijí jak lidé na bežných kolech, tak na elektrokolech.

Off
View Post
Nový útulek pro zvířata

Nový útulek pro zvířata

Zaměstnanci útulku i zvířata potřebují konečně důstojné zázemí. Za nový útulek dáváme tlapku do ohně 🐾

Off
View Post
Ulice bez chemie

Ulice bez chemie

Chceme, aby město koupilo stroj, který umožní odstraňovat plevel ekologickou cestou a nikoli nebezpečným roundupem. Více se dočtete v tomto článku nebo se podívejte na video z Nového Jičína, kde takový stroj pořídili.

Off
View Post
Zavedeme hnědé popelnice na bioodpad

Zavedeme hnědé popelnice na bioodpad

Hnědé popelnice na biodopad? No samozřejmě! Ve Zlíně a řadě dalších měst je to standard už roky. Vedle toho chceme na Vsetíně také komunitní kompostéry, které ocení hlavně lidé na sídlištích, nebo možnost třídit hliník.

Off
View Post
Rozkvetlé ulice

Rozkvetlé ulice

Již čtvrtým rokem v Jihlavě od jara do podzimu takto vykvetou ulice i náměstí. Polní a luční květiny, jako jsou chrpy, třapatky nebo cínie, zdobí více než desítku míst. S podobným projektem přišli vloni také v Rožnově.

Divoké květiny nejenže hrají barvami, ale žije to v nich. Pro včely, motýly, čmeláky ale také řadu ptáků představují úplné hody. Navíc takové záhony zadrží více vody. No, řekněte, není to lepší než žluté seschlé trávníky?

Off
View Post
Zálohované kelímky

Zálohované kelímky

V Olomouci tamní kavárny jako první v Česku zavedly systém vratných kelímků na kávu. Nám by pro začátek ale úplně stačilo, kdyby se zálohovatelné kelímky začaly používat na akcích typu Valašské záření nebo na vánočních trzích.

Na co si pěknou akci kazit popelnicemi, které přetékají jednorázovým plastovým odpadem? Dlouhodobě se vratné kelímky vyplatí i prodejcům, kteří nebudou muset opakovaně nakupovat nádobí k vyhození. Mají to tak už desítky měst, je nejvyšší čas to zavést i na Vsetíně.

Off
View Post
Menší platby za odpad

Menší platby za odpad

Je to jednoduché: kdo vyprodukuje méně odpadů, zaplatí méně peněz. Po vzoru „nejzelenější“ obce v Česku Šitbořicích a dalších chceme zavést motivační systém třídění, při které ušetří občané při poplatku za popelnice i technické služby za likvidaci odpadu.

Jak to funguje? Domácnosti dostanou od města unikátní čárové kódy, které si přilepí na pytle se tříděným odpadem. Pytle se pak při svozu zváží a kódy naskenují, díky tomu Technické služby přesně vědí, kolik daná domácnost vytřídila a podle toho jim vrátí část poplatku za svoz.

Vytříděný plast nebo papír město dál prodá a v běžných směsných popelnicích výrazně ubudu odpadu. Redukci odpadu lze dále ještě podpořit například komunitními kompostéry. Ve zmiňovaných Šitbořicích stáhli množství vyprodukovaného směsného odpadu na třetinu. I díky tomu je zde průměrná cena roční cena za svoz je 155 korun!

Off
View Post
Pítka pro lidi i psy

Pítka pro lidi i psy

Veřejná pítka nejsou nic nového, ale většinou se při jejich projektování zapomíná na čtyřnohé, které horké dny ve městě trápí možná ještě více než lidi. Chtěli bychom takových prvků, které osvěží, ve městě více. Včetně fontánek nebo mlžítek. Ať nás opět další parné léto nezaskočí.

Toto pítko z Ostravy-Poruby si navíc místní vybrali sami v rámci participativního rozpočtu, který lidem umožňuje rozhodnout o části obecních peněz. Podobný systém zapojování veřejnosti do rozhodování mají už desítky měst, tak proč ne Vsetín?