Omezení hazardu na Vsetíně jako splněný předvolební slib

Omezení hazardu na Vsetíně jako splněný předvolební slib

S povolením hracích automatů pouze na jednom místě v podobě kasina v Lidovém domě končí mnoho let trvající snaha o regulaci hazardu na Vsetíně. Občané města označili hrací automaty jako jeden z hlavních problémů už v roce 2009, ale trvalo dlouhých osm let, než k nějaké regulaci došlo, a to zejména díky Straně zelených a následně Koalici pro otevřený Vsetín.

Už v roce 2011 jsme tehdejší vedení města vyzvali, aby se situace podobně jako v jiných městech řešila. Vyhláška, kterou město tehdy přijalo, ale byla naprosto bezzubá a k žádnému omezení hazardu nevedla. Aby taky ano, když se na její podobě podíleli i lidé z nadačního fondu Essentia a sdružení Občané proti závislostem, kteří se následně ukázali jako prodloužená ruka hazardní lobby. Mnoho let tak bylo možné automaty vidět na více než 30 adresách ve městě.

Věci se daly do pohybu až s nástupem zastupitelů Koalice pro otevřený Vsetín do zastupitelstva po volbách v roce 2014. Razantní omezení hazardu byla naše volební priorita a také podmínka při volbě starosty. Následně sice přišel s nikým neprodiskutovaný záměr přesunout jedinou hernu na Sychrov, ale ten se podařilo i díky aktivitě místních občanů zastavit.

Výsledkem je to, že více než polovina heren už z města zmizela, zbytek by měl skončit v horizontu několika měsíců – podle toho, jak ministerstvo financí dokončí všechna správní řízení a ukončí jednotlivá povolení.

U kasina v Lidovém domě bohužel nebyl dodržen slib vedení města, že nebude obsahovat žádnou venkovní reklamu, nicméně toto se dá ještě napravit. Celá rekonstrukce lidového domu je pozitivní krok a je snesitelným kompromisem za to, že je ve městě už pouze jedno místo, kde je možné automaty provozovat.

Sliby o regulaci hazardu měla za poslední roky ve svých předvolebních programech většina stran, ale ani to nevedlo k žádným výsledkům. I proto celá anabáze trvala více než sedm let. Teprve s našim nástupem do zastupitelstva se situace pohnula dopředu. Pokud tedy někdo tvrdí, že Koalice pro otevřený Vsetín svými kroky škodí městu, nemá pravdu. Případ regulace hazardu je jasným důkazem, že naopak svými kroky pracujeme ve prospěch města a jeho občanů a navíc plníme své předvolební sliby.