Sportovci letos dostanou o milion méně, než jim město slíbilo

Sportovci letos dostanou o milion méně, než jim město slíbilo

Sportovní dotace na letošní rok reálně vzrostly o pouhá necelá dvě procenta na místo deklarovaných 15 %, kterými se radnice chlubila na posledním zasedání zastupitelstva. Z rozpočtu města a veřejně dostupných sportovních žádostí, které od loňského roku díky KOVu město Vsetín umisťuje na svůj web, to zjistil spolupracovník KOVu a člen Sokola Radek Hladký.

„Navýšení oproti loňsku představuje pouze 135 tisíc, ze 7 365 tisíc na 7 a půl milionu,“ komentuje zjištění  uvedená na svém blogu Radek Hladký. Vedení města totiž pro letošek vychází z loňské částky již ponížené o dotaci profesionálním hokejistům, kdy 950 tisíc pro VHK bylo nově vyčleněno v samostatné kapitole rozpočtu.

Kdyby město vycházelo z celkových loňských čísel, navýšení o 15 % by znamenalo, že si letos sportovní a volnočasové kluby neprofesionálního charakteru přijdou na bezmála 8 a půl milionu, ve skutečnosti je to ale o celý milion méně,“ přiblížil Hladký. Zatím není jisté, jak bude vypadat případné druhé kolo žádostí, nicméně vsetínští sportovci si letos zatím o moc nepolepší.

Tab. č. 1: Srovnání dotací do sportu za rok 2016-18 (* VHK řešeno v samostatné rozpočtové kapitole).

Hladký dále z analýzy došlých žádostí zjistil, že téměř jedna třetina sportujících dětí nebydlí ve Vsetíně, který ze sportů nejvíce táhne nebo kdo si může dovolit zaplatit profesionální trenéry. Překvapení přineslo i to, který sport je „nejdražší“ pro městskou kasu.

Podrobnější informace, výpočty i tabulky naleznete na blogu Radka Hladkého.