Čím se může Vsetín inspirovat u partnerského města Mödling

Čím se může Vsetín inspirovat u partnerského města Mödling

Rakouský Mödling je partnerské město Vsetína. Leží nedaleko Vídně a má přibližně stejný počet obyvatel jako Vsetín. Náš lídr Michal Berg se do Mödlingu zajel podívat na to, jak bychom mohli partnerství využít pro rozvoj našeho města. Podívejte se, čím bychom se mohli u našich rakouských partnerů inspirovat.

Mödling je město k příjemnou historickou atmosférou. Na jednu stranu od města se podobně jako na Vsetíně vypínají zalesněné kopce, na druhé straně pak začíná podunajská rovina směrem k Vídni a Bratislavě. Místostarosta Mödlingu Gerhard Wannenmacher a radní Teresa Voboril (oba ze Strany zelených) nám ukázali, co všechno se jim ve městě podařilo vylepšit.

1) LED osvětlení
Instalace úsporných LED zdrojů do veřejného osvětlení snížila náklady města na svícení o 60 až 70 %, což v případě Mödlingu činí zhruba 100 tisíc euro ročně (2,5 milionu korun).

2) Solární panely
Deset procent městské spotřeby energie generují solární panely na školách a městských budovách. Město navíc nechalo udělat analýzu, ze které každý majitel budovy může vyčíst, jaký potenciál pro energii ze slunce má jeho střecha.

3) Kelímky
Město na svých akcích využívá už jen vratné kelímky, které mají navíc velmi pěkný design.

4) Sdílení kol
Město je zapojeno do systému sdílených jízdních kol NextBike. Za jedno euro na hodinu si můžete vypůjčit kolo a vrátit jej na kterémkoli z jiných stojanů. Chystá se zapojení i elektrických kol do systému. Zaměstnanci města a městských organizací mají také k dispozici kola a elektrokola pro své služební pojížďky po městě.

5) Sdílení e-aut
V rámci celého regionu je možné sdílet také elektromobily. Jeden z nich patří technickým službám města a ty jej využívají v pracovní době, mimo pracovní dobu je auto k dispozici pro carsharing. Druhý vůz je k dispozici 24 hodin denně. Na systému carsharingu spolupracuje Mödling s obcemi a městy v celém regionu.

6) Zelené střechy a stěny
Město nabízí technickou pomoc a dotaci těm, kdo ozelení střechu nebo fasádu. zelené fasády a střechy udržují ve městě vodu, ochlazují rozpálené ulice a jsou na pohled příjemné.

7) Nové dostupné bydlení
Město spolupracuje se soukromými firmami na stavbě městských bytů. Aktuálně je ve výstavbě projekt se zhruba 250 byty, z nichž 81 bude zařazeno do městského systému dostupného nájemního bydlení. O všech developerských záměrech, včetně soukromých, město s občany intenzivně komunikuje.

8) Infrastruktura pro kola
Město staví každý rok zhruba 4 kilometry nových cyklostezek a cyklopruhů. Ty spojuje nejdůležitější body ve městě, kam lidé jezdí do práce nebo do školy. Aktuálně probíhá výstavba kapacitní cyklotrasy, která bezpečně spojí nádraží a největší střední školu ve městě.

Další možnosti vzájemné spolupráce našich měst

Technické vzdělávání
V Mödlingu je největší a nejvyhlášenější rakouská technická střední škola HLT, dalo by se říct průmyslovka. V technickém vzdělání se profiluje i Vsetín. Spolupráce středních škol by jistě mohla být vzájemně obohacující, například na výměnných pobytech a praxích studentů.

Pěvecké sbory a folklor
Sborový zpěv má v Mödlingu velkou tradici, podobně jako na Vsetíně. Město má hudební školu, spojenou s Ludwigem van Beethovenem. Spolupráce se nabízí jak u uměleckých škol,  tak u dospělých, dětských a studentských sborů, včetně folklorních souborů.

Divadlo
Přestože je Mödling relativně malé město, mají zde stálou divadelní scénu. Vzhledem k nově opravnému lidovému domu by jistě mohla být zajímavá spolupráce v oblasti divadla, ať už ochotnického, nebo profesionálního. Divadlo v Mödlingu hraje i na letní otevřené scéně.

Spolupráce knihoven
Vsetínská knihovna patří k nejlepším v Česku a své zkušenosti by mohla určitě sdílet i prostřednictvím společných projektů s podobnými organizacemi v Mödlingu.

Turistická spolupráce
Vsetín má co nabídnout zejména vyznavačům cykloturistiky, ať už je to Bike aréna Semetín nebo Cyklostezka Bečva. Mödling zase může inspirovat lokálním informačním systémem, originálními suvenýry v podobě fair-trade čokolády s motivy města nebo podporou prodeje lokálních produktů a jídel.