Město Vsetín developera přemluvilo a obchodní galerie se začne stavět

Město Vsetín developera přemluvilo a obchodní galerie se začne stavět

Většina vsetínských zastupitelů kývla v pondělí na novou smlouvu s firmou Valatrans, týkající se výstavby obchodní galerie. Naši zastupitelé s projektem dlouhodobě nesouhlasí a pro smlouvu po podivném jednání, jehož velká část byla bohužel neveřejná, nehlasovali.

Koalice pro otevřený Vsetín dlouhodobě tvrdí, že megalomanský projekt obchodní galerie do centra města nepatří. Obchodní galerie přivede do centra tisíce aut denně navíc, bude nadměrně stínit okolní zástavbě a také ohrozí podnikání malých živnostníků v okolí.

Nesouhlasíme také s tím, že město ohrozilo tolik potřebnou rekonstrukci nádraží, když spojilo tento projekt se soukromou aktivitou developera. Městskou kasu navíc budou související investice stát desítky milionů korun (a to i když se na část z nich podaří získat dotace – i to jsou veřejné peníze).

Firma Valatrans už několikrát oznámila, že od projektu odstupuje, ale vždy ji vedení města přesvědčilo, že má pokračovat. Je tedy zjevné, na čí straně vedení města „kope“, i za cenu nemalých výdajů z městské kasy.

Nově schválená smlouva sice ještě není podepsaná, ale jelikož se developer při jednání nechal slyšet, že z jeho pohledu je „vyvážená“, zřejmě k podpisu dojde a obchodní galerie se začne brzy stavět. Podle předpokladů by měla být hotová do konce roku 2018 a otevřená pak zhruba na Velikonoce 2019. To vše za předpokladu, že stavbu jak obchodní galerie, tak podzemního parkoviště nezdrží nenadálé problémy, například se spodní vodou.

Schválením smlouvy ovšem vstřícné kroky města vůči developerovi nekončí. Ten se nechal slyšet, že chce mít „pod kontrolou“ i jednopatrovou budovu, která má podle plánů vyrůst na ploše mezi obchodní galerií a věžovým domem.

Na pronájem této budovy už město vyhlásilo na úřední desce záměr, takže teoreticky se mohou přihlásit zájemci odkudkoli. Fakticky to ale dopadne tak, že bude povolen pronájem této budovy (ve které se počítá s provozovnou restaurace) jen takové firmě, která nebude ohrožovat byznys obchodní galerie. Je s podivem, že stejnou péči nevěnovalo vedení města i živnostníkům v okolí, kterých se na ohrožení jejich živobytí nikdo neptal…

Na neveřejné části jednání dokonce padaly návrhy, že by město tuto budovu postavilo a následně ji za mimořádné výhodných podmínek pronajalo přímo společnosti Valatrans. Zde tak nezbývá než věřit slovům starosty, že se jedná pouze o předběžný návrh a nic takového se konat nebude. Takové řešení by bylo pro město zásadně nevýhodné a znamenalo by ztráty v řádu milionů korun ročně.

Nízkopodlažní stavba, se kterou se původně počítalo jako zázemí pro nádraží, není pro celou rekonstrukci nádraží vůbec potřeba. Než ji na náklady města postavit a následně někomu pronajmout doslova „za hubičku“, to už je určitě ji nestavět a mezi obchodní galerií a věžovým domem upravit veřejné prostranství pro občany města v podobě laviček či drobné zeleně. A případně postavit zde něco až v budoucnu, kdy ve vedení města budou lidé, kteří hájí zájmy občanů a ne developerů.

Michal Berg, zastupitel

Reportáž Regionalnitelevize.cz