Vsetín se zapojí do akcí za zachování územních limitů těžby

Vsetín se zapojí do akcí za zachování územních limitů těžby

Strana zelených (SZ) se ve čtvrtek 11. června na dvou desítkách míst po celé republice zapojí do občanské iniciativy na podporu Horního Jiřetína a dalších severočeských obcí v jejich boji za zachování územních limitů těžby hnědého uhlí. Happeningy se uskuteční v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni i Vsetíně. K obdobné akci, reagující na plán ministra průmyslu zbourat desítky domovů kvůli uhlí, se SZ připojila už v únoru.

Zelení účastí na akcích vyjadřují podporu Hornímu Jiřetínu a v jednotlivých městech ukazují, jaký dopad by obdobná těžba uhlí měla na obyvatele těchto měst. V Ostravě například budou symbolicky bourat kašnu a maketu Horního Jiřetína, v Litoměřicích rozvěsí fotografie krajiny zničené těžbou hnědého uhlí. To samé zelení veřejnosti představují i na sociálních sítích vizualizací těžby poblíž dominant jednotlivých měst.

Ve Vsetíně se zelení zapojí symbolickým obehnáním Náměstí svobody výstražnou páskou ve čtvrtek v 16 hodin. Ta má vyjadřovat kus města, o který by Vsetíňané mohli přijít, kdyby byli v situaci obyvatel Horního Jiřetína.

“Osud obyvatel Horního Jiřetína a dalších obcí nám není lhostejný. Měli by dostat šanci žít bez uhlí a následků těžby, z kterých se příroda a krajina vzpamatovává desítky let. To jak by podobná těžba vypadala ve Vsetíně, ukazujeme právě na náměstí,” uvádí organizátor akce, vsetínský zastupitel Michal Berg (KOV/SZ).

“Spalování uhlí v elektrárnách nebo teplárnách je neefektivní a překonanou technologií. Budoucnost je v moderních technologiích, podpoře obnovitelných zdrojů a zateplování budov. Je jednodušší s energií šetřit, než likvidovat dlouhodobé následky těžby. I nedávno schválená Státní energetická koncepce již počítá s do budoucna s určitým útlumem využívání hnědého uhlí, reálně bude jeho potřeba ještě mnohem nižší. Fosilní zdroje ztrácejí konkurenceschopnost. Vláda by měla rozhodnout o zachování limitů a poskytnout obyvatelům severočeských obcí záruku budoucího rozvoje,” uvádí Jana Drápalová, předsedkyně Strany zelených.

“Jakýkoliv zásah do Horního Jiřetína by v podstatě znamenal likvidaci města. To nedopustím. Budeme hájit Jiřetín do posledního domu,” uvádí jiřetínský starosta Vladimír Buřt (SZ).

“Prolomení těžebních limitů spojené s rozšířením povrchových dolů by bylo jen těžko ospravedlnitelným zásahem do života obyvatel nejen daných lokalit, ale i širokého okolí. Zároveň by zásadním způsobem byla zdevastována tamější příroda a nenávratně zničeny významné kulturní památky,“ říká Václav Hampl, bývalý rektor Karlovy univerzity a senátor za SZ.

Částečné prolomení limitů, které vláda už několik měsíců diskutuje, by znamenalo zbourání na 180 domů v Horním Jiřetíně a ohrožení osady Černice. Těžba by se přiblížila na pouhých 500 metrů od obydlených částí pětadvacetitisícového Litvínova. Úplné prolomení by ohrozilo existenci až 30 dalších obcí, které doteď byly limity chráněny.

Při prolomení by zaniklo přes 800 pracovních míst spolu s Horním Jiřetínem a kvůli těžbě na velkodolu ČSA by byla ohrožena i průmyslová zóna v Litvínově-Záluží s dalšími asi 4 150 místy. Stávající podmínky navíc počítají s těžbou do roku 2022, kdy bude již více než polovina současných horníků v důchodovém věku, takže není nutné jejich masové propouštění.

Podporu mohou lidé Hornímu Jiřetínu a dalším severočeským obcím vyjádřit rovněž podepsáním petice Zachovejme limity, nebourejme domovy. Petiční archy budou k dispozici i na jednotlivých akcích. Senátoři za SZ v čele s Jitkou Seitlovou iniciovali v Senátu veřejné slyšení na téma limitů, které se uskuteční v pondělí 15. června od 9:00.