Koncepce sportovišť: více otázek než odpovědí

Koncepce sportovišť: více otázek než odpovědí

Vedení města si nechalo zpracovat koncepci sportovišť. Po její prezentaci veřejnosti ale zůstalo více otázek než odpovědí. Podrobně se s koncepcí navíc stále nemohl nikdo seznámit, protože materiál byl pouze promítnut těm, kdo se mohli dostavit na veřejné projednání.

Samotný dokument nedostali ani zastupitelé, ani zástupci sportovních klubů, naopak soukromý týdeník Jalovec jej obdržel. KOV zažádal o celou koncepci na základě infozákona a otázku sportovišť chce otevřít na pondělím jednání zastupitelstva. Zde jsou naše hlavní výtky toho, co je o koncepci zatím známo:

1) Nebyla provedena žádná analýza toho, jaké jsou potřeby Vsetína v oblasti sportu

Neexistující koncepce sportu je z roku 2008 a od té doby se mnohé změnilo. Podle slov starosty si sice architekti dělali vlastní průzkum. Dělat ale analýzu bez podrobného zapojení sportovních subjektů a sportující veřejnosti je minimálně polovičaté a nemůže podat odpovídající obraz.

2) Je navrhována stavba sportovišť, ale nikdo neřeší jejich náklady na provoz

Tento bod souvisí s bodem 1. Bez zjištění potřeb a možnosti financovat provoz sportovišť nelze navrhovat varianty toho, co kam postavit. Například sportovní haly a tělocvičny mají obvykle problém s obsazením v dopoledních hodinách a proto je ideální, pokud jsou někde blízko škol, které je mohou používat pro tělocvik.

Pokud nebudou od začátku řešeny provozní náklady, spadne vše nakonec vždycky na rozpočet města a peníze se budou utrácet neefektivně.

3) Jak je to s překladištěm nákladní dopravy na Lapači?

Při projednávání padla informace, že někde v prostorách bývalé pily Delta za nádražím by mělo stát překladiště nákladní dopravy z kamionů na vlaky. K tomu by mělo přijíždět několik desítek kamionů denně.

Takto důležitá informace zatím nikde s občany nebyla projednávána a je velmi znepokojivé, že se o tom lidé dozvědí při zdánlivě nesouvisejícím tématu přesunu sportovišť. Město by o tomto záměru mělo otevřeně informovat.

4) Jak je to s druhou ledovou plochou

Při projednávání několikrát padlo, že je zde soukromý investor pro druhou ledovou plochu. Nikde ale nepadlo, zda provoz té druhé ledové plochy bude financovat také soukromý investor, nebo to opět spadne na bedra městského rozpočtu. Provoz druhé ledové plochy vyjde minimálně na několik milionů ročně.

5) Tenisová hala na Tyršovce? Nepřijatelné

Jednou z variant bylo vybudovat tenisovou halu, případně i s podzemním parkovištěm, na místě současného fotbalového hřiště na Tyršovce. Pokud by se už měl fotbal stěhovat pryč, což je otázka k diskusi, tak umístit na jeho místo tenisovou halu je doslova urbanistický zločin.

Nejklidnější a nejcennější část centra města, hned vedle parku, nemůže být využita takto jednoúčelově. Na využití tohoto prostoru by měla být vypsána architektonicko-urbanistická soutěž, která přinese nejlepší řešení toho, co zde může být. Od bydlení, přes smíšenou zástavbu až po drobné otevřené sportoviště.