Josef Sousedík: Co si z něj můžeme vzít pro dnešek?

Josef Sousedík: Co si z něj můžeme vzít pro dnešek?

Před 70 lety byl gestapem zabit Josef Sousedík, jedna z nejvýznamnějších postav vsetínské historie. Vynálezce, podnikatel, starosta a bojovník proti nacismu je pro mě inspirativní postavou nejen proto, že jsem měl tu čest se blíže seznámit s částí jeho rodiny a poznat tak tuto část historie našeho města i z jiné stránky. Zatímco jeho podpora odbojové činnosti za války nebo přínosy na poli elektrotechniky jsou zmapované dobře a jsou nezpochybnitelné, docela zajímavý je bližší pohled na jeho politickou kariéru.

Starostoval pod značkou nepolitické Občanské strany, která vydávala své vlastní noviny, čímž de facto zkopíroval přístup Tomáše Bati, který to stejné úspěšně prováděl za kopcem. Jejich politika nebyla ideologická a stranická, ale zaměřená na rozvoj města. Ano, nejednoho určitě napadne analogie se současností…

Přestože je Sousedík oslavován jako ten, který na Vsetín přivedl zbrojní průmysl, čímž vytvořil pracovní místa, a za doby jeho starostování došlo město rozkvětu (gymnázium, mosty, škola…), už méně se ví, že za dobu jeho funkčního období město trápily skandály ne nepodobné těm, které zažíváme dnes, například ve spojitosti se špatným hospodařením městské elektrárny, pily nebo nemocnice. Sousedík se je obvykle snažil řešit, ale příliš se mu podle dostupných pramenů nevedlo.

Navíc, od dubna 1930 do listopadu 1931 byl Vsetín bez starosty i obecního zastupitelstva, pod správou vládního komisaře – takže dva měsíce, které jsme letos po volbách strávili hledáním starosty, jsou proti tomu v podstatě nic.

Vaz Sousedíkově politické kariéře pak zlomila hospodářská krize, navíc akcelerována pozemkovou reformou. Zejména díky ní zkrachovala Thonetova továrna na nábytek a i Sousedík musel propustit cca polovinu zaměstnanců. Nezaměstnanost vynesla do popředí socialisty a komunisty, kteří vyhráli obecní volby v roce 1938. To muselo být pro Sousedíka hořkým soustem.

Je dobře, že se na tohoto člověka vzpomíná, protože toho pro město i pro tuhle zemi vykonal opravdu hodně. Stejně jako u jiných význačných osobností historie bychom si ale v rámci toho vzpomínání měli připomínat, že nikdo není stoprocentně ideální a že si dnes můžeme něco odnést nejen z toho, co se Sousedíkovi povedlo, ale také z toho, co se mu nepovedlo. A taky to, že okolnosti mohou semlít kohokoli.

A každopádně – je ostudné, že se Josef Sousedík ani po mnoha letech stále nedočkal státního vyznamenání, na které byl již mnohokrát navržen. Kdo už jiný?

Michal Berg

Více ke čtení: Diplomová práce Osobnost Josefa Sousedíka
Český rozhlas: Poslední chvíle Josefa Sousedíka.