Firma Valatrans zdražuje parkování v podzemním parkovišti a město s tím nemůže nic dělat

Podzemní parkoviště, na které jsme z našich daní přispěli přes 50 milionů a jehož provoz město průběžně stále dotuje, bude pro občany zase dražší. Firma Valatrans se rozhodla opět zkrátit úvodní dobu parkování zdarma. Při spuštění byla 60 minut, pak 45 minut a nyní od 1. března bude zdarma jen 30 minut.

Firma také zkracuje celkovou otevírací dobu. Zatímco v první uzavřené smlouvě mezi městem a firmou bylo uvedeno, že v neděli má být parkoviště otevřeno 7:00 – 22:00, nově bude otevřeno jen 7:30 – 17:30.

Připomínáme, že třetina toho podzemního parkoviště patří městu! To si však nemůže vůbec určovat pravidla, podle kterých se tam parkuje. Smlouva s firmou Valatrans je pro město tak nevýhodná, že otevírací dobu, délku zpoplatnění, sazbu parkovného a další náležitosti vždy určuje Valatrans a město se tomu musí jen přizpůsobit.

Je tam dokonce taková absurdita, že město se také zavazuje, že zpoplatněná parkovací doba na přilehlých ulicích (Nádražní, Žerotínova atd), bude vždy nejméně od 8 do 18 hodin, o víkendu do 12 hodin, a to včetně případného parkovacího domu. Město tak nemá vůbec možnost nastavovat podmínky a ceny parkování na vlastních ulicích podle sebe, ale výhradně podle firmy Valatrans. A to i v novém parkovacím domě, který se bude stavět na ulici Nádražní.

Tyto nevýhodné podmínky parkování opakovaně schvalovala většina zastupitelstva. Jedině zastupitelé Koalice pro otevřený Vsetín dlouhodobě odmítají takto podporovat soukromý subjekt a nikdy jsme pro to nehlasovali.

Namísto toho, aby se – když už se dalo tolik městských peněz za podzemní parkoviště – jeho využívání podpořilo, tak se to celé lidem zase komplikuje.