Často kladené otázky k jednorázové podpoře menšinové koalice + smlouva

Víme, že naše rozhodnutí podpořit Jiřího Čunka a jeho menšinovou koalici při volbě starostů, místostarostů a radních, vyvolává řadu otázek a možná i rozhořčení nebo zklamání u některých z vás. S občany Vsetína jsme vždy jednali a jednat budeme na rovinu a otevřeně. Připravili jsme proto shrnutí odpovědí na nejčastější otazníky ohledně tohoto kroku. Přinášíme také plné znění dohodnuté smlouvy. Pokud budete mít další dotazy, napište nám nebo zavolejte, kontakty najdete v sekci „Naši zastupitelé“

Znění podepsané smlouvy zde: (naskenovanou smlouvu s podpisy zveřejníme jakmile to bude technicky možné, je však v totožném znění)

Proč jste se rozhodli pro tento krok?

Protože jednání o velké koalici, kterou jsme navrhovali jako předchozí řešení, se nikam nehýbala. Navíc existovalo riziko, že by někteří politici oslovili s nabídkou spolupráce i KSČM, což z principu nemůžeme akceptovat. Proto jsme se rozhodli debatu z personálních otázek přesunout na otázky našeho programu a hledat podporu pro jeho prosazení.

Stejným způsobem jsme byli ochotni podpořit i jakékoliv jiné strany vyjma KSČM, které by se k prosazení našich priorit zavázaly. Všichni partneři v zastupitelstvu dostali stejný prostor pro vyjádření a nebránili jsme se dalším následným jednáním. Vyjma Jiřího Čunka – který zastupuje KDU-ČSL, ANO a STAN – se nám ale od nikoho kladné odpovědi nedostalo.

Utvořili jste tedy s KDU, ANO a STAN koalici?

Ne, nejsme součástí koalice. Vsetínu bude vládnout menšinová koalice, která pro svoje kroky v zastupitelstvu bude muset hledat podporu vždy jednotlivě.

Když je ale podpoříte na starostu a radní, musíte je podporovat i nadále, ne?

Nemusíme, naše smlouva nám nedává povinnost hlasovat pro návrhy koalice a můžeme klidně hlasovat jinak. Kdo nás zná, tak ví, že s mnohými kroky Jiřího Čunka v minulosti máme zásadní problém a nelze tak očekávat, že bychom nyní podporovali např. jeho způsoby řešení problematiky sociálního vyloučení.

Je to tedy opoziční smlouva?

Není, v opoziční smlouvě bychom se museli zavázat, že nebudeme hlasovat proti zvolené koalici ani pro její odvolání.

Proč nejste součást koalice, proč nemáte členy rady nebo místostarostu?

Na základě proběhlých jednání se nedomníváme, že bychom se dokázali se stranami koalice shodnout na jednotném programovém prohlášení a na celé šíři konkrétních řešení problémů města ve všech oblastech. Proto se nemůžeme účastnit této koalice jako členové rady – pro obě strany by to znamenalo mnoho ústupků zejména v oblastech, které se týkají hodnot, které vyznáváme, a proto nám přišlo vhodnější se navzájem nenutit z těchto hodnot ustupovat.

Proč jste vybrali právě těchto pět bodů, které požadujete jako podmínky pro podporu?

Protože vychází z programu, pro který nás lidé volili. Všude a vždy jsme před volbami říkali, že chceme omezit hazard, otevřít město a udělat jeho životní prostředí příznivnější chodcům a cyklistům. S tímto programem jsme dostali hlasy a tento musíme prosazovat. Každý z jednotlivých bodů budeme všem občanům v nejblizších týdnech vysvětlovat a poukazovat na jejich přínosy. U bodů v oblasti otevřenosti a veřejných zakázek se navíc jedná o preventivní opatření, které znemožní, aby si někdo při jakémkoli vládnutí v budoucnu počínal netransparentně.

Před volbami jste vystupovali proti panu Čunkovi, a nyní mu umožníte vládnout…

Před volbami jsme nekritizovali nikoho osobně, ale konkrétní kroky, které ve funkci dělal, stejně tak jsme kritizovali jiné kroky politiků a političek jiných stran. A budeme to dělat i nadále. Kromě toho, Jiří Čunek dostal nejvíce hlasů a neexistovala žádná reálná varianta, která by do křesla starosty umístila někoho jiného.

Jste s tímto řešením spokojeni?

Nejsme, ale to je politika. Našli jsme kompromis, ze kterého nejsme nadšeni, ale který umožní, aby město začalo nějak fungovat. Ačkoliv jsme v zastupitelstvu nováčci, byli jsme prakticky jediní, kdo dokázal během jednání přicházet s návrhy na odblokování situace, která již byla pro občany i standardní chod města neúnosná.

Voliči budou muset následně vyhodnotit, zda to bylo pro město správně nebo špatně.