Rozdělování dotací na sport a kulturu bude průhlednější, žádosti spolků budou zveřejněny

Rozdělování dotací na sport a kulturu bude průhlednější, žádosti spolků budou zveřejněny

Město Vsetín na svém pondělním zasedání schválilo rozdělení v druhém kole dotací na sport a kulturu. Na návrh KOV také bylo do dotačních pravidel doplněno, že všechny podrobnosti žádostí o granty budou veřejné.

Velká diskuse se vedla o formu podpory vsetínského hokeje. Podívejte se na to, kam jednotlivé dotace jdou a kdo na nich nejvíce profituje a na názory našich zastupitelů.

Michal Berg: „Sportovní dotace v letošním roce jsme při hlasování podpořili. Jak ale ukazují výpočty, hokej je v dotačním programu jasně nejpodporovanější sport. A to jak u mládeže, tak u dospělých hokejistů. VHK Vsetín získal nového sponzora a to je určitě dobře, že hokej půjde nahoru, a že město podporuje rekonstrukci zimního stadionu. Hokejisté VHK jsou ale nově z velké části profesionály, kteří se hokejem živí, a asi by nebylo vhodné, aby profesionální sportovní klub soutěžil o dotace v grantovém programu s amatérskými mládežnickými kluby. Město by mělo zvolit jinou formu podpory.“

Tomáš Husa: „Všichni jsme si vědomi toho, že hokej Vsetín proslavil, Je to sport krásný, taky jej rád sleduju, ale hrozně drahý. Vsetín si musí dlouhodobě vybrat, zda podporovat sportování širokých vrstev obyvatel nebo sport spíše jako divácký fenomén. Byla by škoda, pokud by na úkor profesionálních hokejistů nebyly peníze na aktivní sportování dětí.“

Pro pravidla sportovních a kulturních grantů se navíc zástupcům KOV podařilo do pravidel přidat větu, že jednotlivé formuláře žadatelů o dotace budou zveřejněny na webu města. Každý si tak bude moci prověřit, jak a na co jednotlivé sportovní oddíly a kulturní organizace žádají o dotace města.

predstavenivsetin

Spolupracovník KOV Radek Hladký se podíval na zoubek tomu, kam jdou dotace na sport a kulturu, které město Vsetín rozděluje. V jeho článku najdete také průměrné částky na jednoho mládežnického sportovce, které dostávají sportovní oddíly. Z jeho zjištění vyplývá několik důležitých momentů:

  • Na sport jde 97 % všech peněz, kdežto pouhá 3 % jdou na tzv. volnočasové sportovní aktivity.
  • Nejvýznamnějším příjemcem dotace je hokej, respektive Valašský hokejový klub, na který připadá téměř více než 67 % všech dotací v oblasti sportu (Valašský hokejový klub + společnost VHK Vsetín).
  • Dalších téměř 13 % získává fotbal a 5 % tenis. Na všechny ostatní sporty tak zbývá pouhých 15 %.
  • Zatímco rozdělení ve volnočasových aktivitách (3 % dotací) je poměrně spravedlivé, celkový obrázek podpory ukazuje značný nepoměr, kdy je zvýhodňováno pouze několik největších sportovních organizací.
  • Klučičí sporty a aktivity jsou podporovány minimálně v poměru 80:20 v neprospěch děvčat.
  • Z kultury si nejvíce „ukousne“ Divadlo v lidovém domě (vzhledem k velkým nákladům na provoz sálu v „liďáku“) a folklórní soubory Jasénka, Vsacan a Vsacánek, které dohromady posbírají prakticky 3/4 všech kulturních výdajů.

Podrobné tabulky i výdajové grafy k tématu naleznete tomto odkazu