Vsetín bez odpadu: bioodpad a co s ním

Vsetín bez odpadu: bioodpad a co s ním

Každoročně na skládkách zbytečně končí více než 3 miliony tun směsného komunálního odpadu. Přitom až 40 % z toho je odpad biologicky rozložitelný, typicky kuchyňský odpad nebo odpad ze zahrad. Tyto bioodpady přitom mají širokou škálu využití, jako je výroba bioplynu, elektrické energie a kompostu.

Za předpokladu, že by všechny české domácnosti bioodpad třídily, mohl by se tento odpad stát naopak cenným zdrojem, kdy by jeho zpracování bylo schopno pokrýt roční spotřebu elektrické energie pro asi 14 000 domácností a dodat cenný humus pro přibližně 76 000 ha orné půdy. Jen z jedné tuny bioodpadu je možné vyrobit až 100 metrů krychlových bioplynu, který lze následně proměnit v téměř 200 kWh elektrické energie a 350 kWh tepla.

Vsetín sice má svoji kompostárnu na Poschlé, ta ale slouží primárně pro zpracování bioodpadu, který vyprodukují samy Technické služby, zahrádkářům potom jako zdroj kompostu. Co si tak počnou lidé v domácnostech a hlavně na sídlištích?

Jedním z nejlepších řešení, po kterém KOV dlouhodobě volá a osvědčilo se například ve Valmezu i Rožnově, jsou tzv. hnědé popelnice. Do těch mohou pohodlně odkládat kuchyňský odpad i lidé v bytech. Další řešení pro sídliště jsou komunitní kompostéry, které využívají už desítky obcí, například Staré Město. Od kompostéru mají lidé z dané bytové jednotky klíč a nehrozí tak, že by byl terčem vandalismu nebo nepořádku.

A než se těchto řešení dočkáme, každý může jednoduše mít svůj malý tzv. vermikompostér doma. Taková žížalí farma nezapáchá a dokáže přeměnit rostlinné zbytky na velmi kvalitní hnojivo. Lze jej zakoupit ve specializovaných obchodech nebo vyrobit z několika starých nádob na barvu. Jak na to, se dozvíte v příštím díle našeho seriálu Vsetín bez odpadu.