Tomáš Husa: To, co prosazuji v politice, skutečně osobně žiju

Tomáš Husa: To, co prosazuji v politice, skutečně osobně žiju

ROZHOVOR: Na druhém místě kandidátky Koalice pro otevřený Vsetín za lídrem Michalem Bergem se o hlasy voličů uchází vsetínský lékař Tomáš Husa. Kromě působení v zastupitelstvu je známý tím, že už několik let pravidelně organizuje úklidy zanedbaných vsetínských zákoutí v rámci akce „Ukliďme Česko“.

Před čtyřmi lety jste se stal poprvé zastupitelem. Co se za tu dobu nejvíce povedlo, z čeho máte radost?

Povedlo se víc zpřístupnit důležité informace veřejnosti, i když je v tom určitě ještě co vylepšovat. Mám radost z omezení hazardu ve městě. Původně jsme ale chtěli úplné vymizení provozoven tohoto typu. Spokojenost je tedy částečná. Také se podařilo zabránit několika pro veřejnost nevýhodným prodejům městských pozemků.

Je tady něco, co se naopak příliš nezdařilo, co byste z dnešního pohledu udělal jinak?

Nepodařilo se naopak aktivně zapojit lidi do rozhodování o přednádraží. Řada občanů kritizovala soukromou investici navázanou na stavbu podzemního parkoviště a rekonstrukci nádraží. Velmi málo obyvatel přímo z okolí ale využilo své právo vyjádřit námitky. Naše námitky proti této megalomanské stavbě nebyly nikdy vypořádány. Pouze nám bylo řečeno, že jsme nebyli oprávněni je vznášet.

Chybou byl už ze začátku postupný prodej menších, ale strategických pozemků investorovi. Pro první z nich jsme hlasovali i my, což bych znovu v podobné situaci už neudělal. Dá se říct, že jsme „naletěli“ bývalému panu starostovi Čunkovi. Nebyli jsme ale zdaleka sami, kdo důvěřoval, že jedná víc v zájmu města než v zájmu developera.

Jak to dopadlo, můžeme vidět už nyní. Firma ukousla z veřejného prostoru pořádný díl. Už samotná podpora Jiřího Čunka našimi hlasy při volbě starosty se později ukázala chybou. Za toto rozhodnutí cítím osobní zodpovědnost. Chtěli jsme ale rozseknout půlroční patovou situaci, kdy město nemělo vedení.

Vedle politiky také vedete spolek Vsetínské fórum, který se zaměřuje hlavně na ochranu zeleně ve městě. Proč se o tohle téma vlastně ve spolku zajímáte?

Chceme, aby Vsetín zůstal klidným pěkným městem se zachovalou přírodou a tradicemi. Opravdovým domovem, nejen prostorem k přespání a vydělávání. Zeleň není důležitá jen na pohled. Zvlhčuje vzduch a příznivě reguluje teploty. Navíc tlumí hluk a pohlcuje prach. V horkém létě jsme viděli, jak je zeleň důležitá. Taky nemáme rádi nepořádek, proto pravidelně uklízíme a recyklujeme odpadky. Jsme rádi, že se do toho zapojuje čím dál víc lidí.

Na jedné z pravidelných úklidových akcí.

Zasedáte také v ubytovací komisi Elimu, jaká je na Vsetíně situace lidí bez domova? Co by město pro zlepšení jejich situace mohlo udělat?

Ano, asi od roku 2003 jsem dobrovolníkem Elimu. Velmi si vážím existence obou vsetínských azylových domů a dalších navazujících služeb a jejich dlouhodobé podpory městem. Myslím, že to je silná stránka Vsetína. V prevenci bezdomovectví mě napadá snížit počet pastí typu lichvářských půjček, ztížení přístupu lidí k alkoholu, drogám a hazardu. Také bych uvítal další rozvoj poradenství a pomoc při oddlužování, sociální byty a více volnočasové práce s mládeží. Mnohé z toho už azylový dům, město a další organizace dělají.

Tomáš pravidelně přespává pod širákem v rámci Noci venku.

Nato, že jste lékař, se ve vašem programu objevuje málo zdravotnických témat. Čím to je?

Připadal bych si trapně, kdybych lidem sliboval něco, co jako komunální politik nemám jak ovlivnit. Zdravotnictví totiž řeší hlavně kraj. Jako lékař se o zlepšování péče v nemocnici snažím hlavně pečlivou prací. Dle možností také vstřícnou spoluprací s ostatními lékaři, vzděláváním mladších kolegů, získáváním nových lékařů, zájmem o pacienty. Jsou to takové malé, ale důležité střípky do mozaiky.

Baví vás ještě politika, máte chuť v ní pokračovat?

Politika u mě nikdy nebyla otázkou zábavy. Mohl bych vyjmenovat desítky činností, které mě baví víc. Ale vidím v tom smysl. Pokud v tom budou vidět smysl i voliči, pokračovat budu. Chci se víc soustředit na územní plánování, dopravu a obchodování s městskými pozemky. Rád bych, aby se na Vsetíně stavělo rozumně, ohleduplně k přírodě a lidem.

Chci, aby se využívaly chytré a nové, ale také tradiční valašské technologie blízké přírodě. Také bych chtěl víc podporovat regionální výrobce a místní živnostníky, nikoliv řetězce a nadnárodní firmy. Vše, co chci prosazovat, skutečně v osobním životě žiju, a věřím, že to má smysl.

Chcete podpořit politiku, která má smysl? Přispějte nám na kampaň.
Za každý dar děkujeme!