Každý z nás může produkovat méně smetí. Startuje seriál „Vsetín bez odpadu“

Každý z nás může produkovat méně smetí. Startuje seriál „Vsetín bez odpadu“

Celkem Češi vyprodukují ročně více než pětadvacet milionů tun odpadu, z toho přes čtyři miliony tun připadají na obce. To odpovídá 77 Titanikům. A tento odpad nás stejně jako Titanik pomalu táhne ke dnu.

Jen od roku 2002 se množství komunálního odpadu, který jsme každý z nás doma ročně vyprodukovali, zvedlo celorepublikově o 60 kilogramů. A to znamená větší náklady města na svoz a zpracování. Ačkoliv za popelnice sice zaplatíme stále „jen“ necelou pětistovku, skutečné náklady města na zpracování odpadu jsou téměř dvojnásobné.

Neplést třídění s recyklací

O Češích se sice říká, že jsou mistři v recyklaci, skoro tři čtvrtiny z nás poctivě třídí. Jenže třídění není recyklace! Část vytříděného odpadu je sice recyklována, tedy znovuvyužita. Přesto například až 60 % vytříděných plastů nakonec končí na skládkách a ve spalovnách, protože jsou málo kvalitní pro další zpracování. Nebo o jejich další využití nikdo nemá zájem. Ještě větší problém je samozřejmě s odpadem, který vytřídit vůbec nedokážeme. Ukazuje se tak, že jen třídit nestačí – mnohem důležitější je množství produkovaného odpadu snižovat.

60 % vytříděných plastů se dále nezpracuje.

Odpadky se vrší kolem nás, nedokážeme jich mnoho zpracovat, ani se jich zbavovat šetrně k přírodě. Přitom jen málokdo z nás chce mít v okolí zařízení, jako je skládka nebo spalovna odpadků.

Jak z toho ven?

Každý z nás může přispět pomocí mnoha jednoduchých kroků, které uleví valašské krajině, ovzduší i našim peněženkám. Cestu k prázdnému koši vám představíme v novém pravidelném seriálu „Vsetín bez odpadu“.

Sledujte náš web a sociální sítě pod hashtagem #VsetinBezOdpadu a přihlašte se k pravidelnému odběru novinek, kde budeme přinášet jednoduché tipy, jak se obejít bez odpadků a aktuální novinky ohledně kauzy vsetínské spalovny.

Zdroje dat: ČSÚ, EkoKom, Hnutí Duha, Arnika